Вълшебството на полускъпоценните камъни е безкрайно вълнуващо и неподвластно на времето. Тези природни съкровища притежават уникални цветове, светлина и символика, които ги правят неотразими за ценителите на бижутата и модните ентусиасти.
Представяме ви петте най-популярни полускъпоценни камъни през 2023 година, които впечатляват и вдъхновяват множество хора. Всяко от тези благородни камъни носи със себе си не само красота и изтънченост, но също така притежава силен символичен заряд и привлича с индивидуалността си.
Аметист
Аметистът е изключително популярен полускъпоценен камък в света на бижутерията. Неговата великолепна лилава или виолетова цветова гама придава изтънченост и елегантност на всяко бижу. Той се свързва със спокойствие и духовно развитие, което го прави не само стилно допълнение към тоалетите, но и символ на хармония и защита. Бижута с аметист са предпочитан избор за модните ентусиасти и търсачите на уникалност.
Морганитът е благороден камък, който притежава изящество и красота. Неговите нежни розови и прасковени оттенъци придават романтичен и женствен вид на всяко бижу. Морганитът е свързан с любовта и емоционалната хармония, което го прави идеален подарък за специални поводи. Той се отличава със своята изтънченост и се превръща в незаменим аксесоар, който добавя нотка на изисканост и красота към всяка визия.
Цитринът е камък, който се отличава със своите топли, слънчеви нюанси на жълто и златисто. Тези цветове придават енергия и светлина на всяко бижу. Цитринът е свързан с щастие, изобилие и съзидателност, което го прави предпочитан избор за хора, които търсят позитивност и успех. Той се препоръчва като талисман за привличане на благополучие и изпълнение на цели. Цитринът е вдъхновяващ аксесоар, който съчетава стил и символика, допълващи перфектно всяка модна визия.
Тигровото око е камък, който се отличава със своите златисти и кафяви нюанси. Той придава уникалност и привлекателност на всяко бижу. Тигровото око е символ на сила, стабилност и защита, което го прави предпочитан избор за хора, които търсят вътрешна увереност и баланс. Той се свързва с интуицията и яснотата на мисълта. Тигровото око е стилен и индивидуален аксесоар, допринасящ за модните комбинации.
Ониксът е известен със своята черна цветова гама и гладка текстура, които придават на бижутата елегантност и стил. Той привлича положителна енергия и помага за преодоляване на стреса и негативните въздействия. Ониксът е популярен избор за бижута и аксесоари, придавайки им уникален и стилен вид. Той е подходящ както за ежедневието, така и за специални поводи, като винаги привлича вниманието със своята красота и класа.
Всички тези камъни притежават уникална красота и символика, което ги прави предпочитан избор за много хора. Независимо дали сте любител на скъпоценните камъни или търсите перфектния подарък за специален човек, полускъпоценните камъни винаги предлагат широка гама от възможности и вълнуващи изживявания.
На всеки от нас се е случвало да закупи прелестно сребърно бижу, което с времето да изгуби блясъка и да измени цвета си. Сребърната сплав, използвана в бижутерията, позната като стърлингово сребро с титър 925, се състои от 92.5% чисто сребро и 7.5% други метали, най-често мед. Тази комбинация е наложителна, тъй като среброто е изключително мек материал и в чистия си вид е крайно деликатно и неиздръжливо. Най-вече на тези 7.5% добавени метали обаче се дължи потъмняването на среброто, тъй като те по-лесно реагират с елементи от околната среда като сяра и водород. По-високият титър сребро, 950, който по-рядко може да се срещне в бижутерията, потъмнява малко по-бавно, но е по-податлив на надраскване, изкривяване и наранявания.
Това обаче не означава, че при правилно съхранение и поддръжка сребърните ни бижута не могат да запазят красивият си цвят и блясък (макар с течение на годините неизбежно да се покрият с много фина патина). Ето какво можем да направим, за да се радваме дълго на сребърните си накити:
1.Носете ги! Точно така – оставени дълго време неизползвани, сребърните бижута могат да потъмнеят дори по-бързо, от колкото когато ги носите. Особено ако сте ги оставили на място, където въздушният поток не е ограничен, изложени са на светлина или влага или са в близост до предмети от друг метал.
2.Пазете ги. Избягвайте досега на сребърните бижута с грим, парфюм, препарати за почистване и тн. Сваляйте ги преди къпане или спа процедури.
3.Забърсвайте ги с памучна кърпа след носене. Потта също може да въздейства на процеса на потъмняване. Може дори да сте забелязали, че в определени периоди бижутата Ви се зацапват по-бързо – смята се, че е възможно стрес, хранене или други навици да променят PH-то на кожата Ви и това да влияе на Вашите сребърни бижута. Затова щом свалите бижуто, забършете го с мека суха кърпа или импрегнирана къпра за бижута.
4.Съхранявайте ги правилно. В идеалния случай, когато не носите сребърните си бижута, те трябва бъдат поставени в плътно затворена кутия (най-добре дървена), а ако може всяко бижу да бъде прибрано в херметизирано пликче – още по-добре. Това обаче не важи за бижутата с перли – те имат нужда да дишат, иначе перлата губи блясъка и красотата си, тъй като се дехидратира. Също така внимавайте бижутата да не са едно върху друго, за да не се надраска сребърната повърхност или вграден камък.
5.Почиствайте ги. Блясъкът на Вашите сребърни бижута ще се запази с редовно нежно почистване. Най-добрият начин за почистване е със специализирани продукти за сребро, като ние препоръчваме кърпа за среброза редовно, дори ежедневно почистване. В случай на много замърсени бижута, можете да ползвате ибаня за сребро-така блясъка на среброто се възвръща за секунди. Но ако Вашето бижу има сложна орнаментация с умишлено патинирани или оксидирани елементи, този метод на почистване може да развали красотата му. В такъв случай, можете да използвате разтвора с памучен тампон и да почистите само тези части, които желаете.
6. А какво ще кажете за почистването на бижутата с домашни средства? Това също е вариант, но трябва да се предприема внимателно. Един от най-популярните методи за почистване е изваряването на бижутата във вода, в която е поставено алуминиево фолио, сода за хляб и сол. Това е подходящ начин за почистване на сребърни накити, стига да нямат вградени естествени или синтетични камъни. Също така, както при варианта с банята за сребро, такова почистване може да премахне търсения патиниран ефект на някои модели. Ами просто натъркване със сода за хляб? Така също можете да почистите среброто, но имайте предвид, че абразивната сода може да го надраска. Пастата за зъби също е вариант, но и тя трябва да се ползва предпазливо и само при бижута без вградени камъни. Като цяло, препоръчваме почистването с подръчни средства единствено за по-изчистени и не толкова ценни накити. И определено не е желателно да почиствате Вашите сребърни бижута с естествени камъни по гореизброените начини.
Среброто е деликатно, но издръжливо. Красотата му изисква грижи, но добре поддържано, то може да ни радва десетилетия наред.
[ezcol_3fifth]Въпреки че перлата всъщност не е камък, в продължение на векове тя е считана за една от най-големите скъпоценности, наравно с диаманта, рубина, сапфира и изумруда. Това е така, защото дивите перли, достатъчно големи, симетрични и добре оформени, за да се ползват като накит, са изключително редки, а търсенето им – трудно. Затова в днешно време над 99% от перлите, използвани в бижутерията, са култивирани перли, които се отглеждат в мидени плантации. Те се образуват, когато в подбрани видове миди се постави миниатюрно парченце черупка, което дразни вътрешността на мидата и тя го обвива със седеф (в природата това се случва, когато в мидата случайно попадне песъчинка или друг твърд предмет). Формирането на перлата, дори и в контролирана среда, може да отнеме години, затова перлата остава ценно и търсено украшение.
Макар да смятаме, че култивирането на перли е сравнително нова практика, има данни, че опити за отглеждане на перли са правени в Китай още през 13-ти век. Истинския бум на култивираните перли обаче идва едва през 30-те години на 20-ти век, когато се установява, че някои видове сладководни миди могат да произвеждат сравнително бързо голям брой качествени и красиви перли. Въпреки че след това се откриват и много соленоводни миди, които се използват успешно за отглеждане на перли, сладководните перли продължават да доминират перлената индустрия.[/ezcol_3fifth] [ezcol_2fifth_end]
[/ezcol_2fifth_end][ezcol_2fifth]
[/ezcol_2fifth] [ezcol_3fifth_end]Има данни, че перлата е позната на човека още от преди 5000 години и е била почитана от почти всички култури по света. Затова за нея до ден днешен се носят митове и предания. В древни времена китайците са вярвали, че перлите се създават в пастта на дракон и за да ги получиш, трябва да убиеш дракона . Затова също така са смятали, че пазят от огън и изгаряне.
За древните римляни и египтяни перлите са били символ на най-висок обществен статус. Легендата разказва, как Клеопатра стрила перла на прах и я изсипала във виното си, за да демонстрира силата си на владетел и богатството на царството си. За Калигула пък се твърди, че когато е провъзгласил коня си за консул, го е закичил с пищно перлено бижу. През годините на Ренесанса в някои Европейски държави дори са съществували закони, които са постановявали, че само благородниците имат право да носят перли, макар временно цената им да е била по-ниска.
Японците от своя страна казват, че перлите са сълзите на магични същества като нимфи и русалки, а гърците – че са сълзите на боговете. Затова е любопитно, че в някои култури перлата се смята за неподходящ подарък и лош избор за сватбено бижу, тъй като носи тъга, а в други именно това е традиционният сватбен дар, защото носи на булката радост. Перлата е особено важна част от сватбата в Хиндуистката култура, тъй като легендата гласи, че бог Кришна е извадил първата перла на света от дълбините на океана, за да я подари за сватбата на дъщеря си като символ на любов, чистота и вечен съюз. Древните елини пък са украсявали облеклото на булката с бисери, за да не проронва нито една сълза.[/ezcol_3fifth_end][ezcol_3fifth]В днешно време перлите остават символ на чистота, невинност, лоялност и любов. Смята се, че привличат богатство и щастие и пазят от беди. Нежната им енергия подобрява междучовешките и семейните отношения и носи спокойствие и баланс. Вярва се, че вдъхват мъдрост и помагат за вземане на правилни решения.
Перлите и перленият прах от векове се използват и за лечение. В Китай стрити перли се поставят в козметика за лице за чиста и сияйна кожа. Разтворен във вода, перленият прах помага на храносмилането, засилва метаболизма и подпомага регенерацията на тъканите. Литотерапевтите препоръчват перлите при заболявания на белите дробове и дихателните пътища като астма и хроничен бронхит. Полезни са също при проблеми с бъбреците и за регулиране на киселинността в организма. Тъй като перлата се свързва с луната се смята, че е енергията й е особено благотворна за дамите като подпомага хормоналния баланс, лесно зачеване, безпроблемна бременност и раждане.
Перлените бижута са прекрасен подарък за булка и се даряват също за 3-тата, 12-тата и 30-тата годишнина от сватбата. Това е камъкът на месец юни, а бижутата с перли са особено подходящи за представителите на зодия Близнаци и Рак. За перлените накити трябва да се знае, че за да се запази красотата на бисерите, те трябва да се носят често, да имат досег с кожата, а при съхранение да имат достъп до кислород.
[/ezcol_3fifth] [ezcol_2fifth_end]
[/ezcol_2fifth_end]
Интересен факт: Охридските бисери всъщност не са естествени (нито култивирани) перли. Те не растат в мида, а са изцяло произведени от човешка ръка. За разлика от много имитационни перли, в които се използва стъкло, пластмаса и други неорганични продукти, охридските перли са изцяло органични като се твърди, че за създаването им се използват люспи от риба. Точната технология е известна единствено на две семейства, Талев и Филеви, които произвеждат охридски перли от началото на 20 век насам.
Ако сте регистрирани за нашия онлайн бюлетин, вероятно понякога получавате специалните промоционални кодове за отстъпка, с които се стараем да радваме клиентите си (ако пък не получавате нюзлетъра ни, но искате да се възползвате от промоциите ни, регистрирайте се ТУК – автоматично ще получите код за 5% отстъпка). Вижте как да използвате Вашия промоционален код:
Това е страницата с Вашата виртуална количка, в която сте поставили желания продукт. Под него ще видите поле за прилагане на промо код.
Въведете Вашия промоционален код в посоченото поле и натиснете бутона „Прилагане на промо код“.
Voila! Вашият промо код вече е приложен и можете да видите отстъпката, която Ви носи и крайната цена на Вашата поръчка. Ако сте доволни от избраните продукти, можете да преминете към финалната стъпка на поръчката, като изберете „Продължаване с поръчката“.
На следващата страница, където попълвате Вашите данни за доставка и финализирате поръчката си, отново можете да Видите намалението от приложения промо код.
В случай, че сте стигнали до финалната страница на поръчката и сте пропуснали да въведете своя код, няма проблем – в синьо каре най-отгоре ние Ви подсещаме. Кликнете върху него и отдолу отново ще се появи поле, в което можете да въведете Вашия код. След като сте попълнили Вашите данни за доставка, остава единствено да натиснете бутона „Поръчка“ и да очаквате наш сътрудник да се свърже с Вас, за да уточните деня за доставка.
Ако сте спазили всички стъпки до тук и въпреки това не успявате да приложите Вашия код, няма проблем. Напишете в „Бележки към поръчката“ кода – ние ще го приложим вместо Вас. Ако пък вече сте направили поръчката, но се притеснявате, че отстъпката Ви не е регистрирана, пишете ни на info@tezzor.com или ни се обадете на тел. 0878 175 455 и ние ще я калкулираме.
[ezcol_3fifth]Розовият кварц е една по-редките разновидности на макрокристалния кварц (към който спадат още аметист, цитрин, опушен кварц, планински кристал, рутилов и тумалинов кварц, и др.). Както името говори, неговата разцветка варира от много бледо розово до по-тъмни розово-оранжеви тонове, дължащи се на присъствието на титан и желязо. Лустрото е стъклено, а камъкът е най-често полупрозрачен и мътен, в по-редки случаи напълно прозрачен, като редовно се наблюдават включвания, вътрешни пукнатини и облачета. Въпреки че в древността някои от основните находища на розов кварц са били в Шри Ланка (от там камъкът е стигал чак до Римската империя, където е бил високо ценен), днес най-големите източници са Бразилия и Мадагаскар, като по-малки количества се добиват още в Индия, САЩ, Мозамбик, Намибия, Русия и Чехия.
От векове розовият кварц е известен като камък на любовта. Една от многобройните легенди, които красотата му е вдъхновила, разказва за вълнуващата любов между Афродита и Адонис. Аферата разгневила съпруга на богинята, Арес, който се въплътил в образа на див глиган и нападнал любовника. Афродита се притекла на помощ на любимия си и се наранила на шипков храст. Докато прегръщала умиращия Адонис, кръвта им се смесила и капнала върху къс прозрачен планински кристал и го оцветила в нежните тонове на розовия кварц. Зевс обаче се смилил и отредил Адонис да прекарва само половината от годината в Света на мъртвите, за да може през останалите шест месеца влюбените да бъдат заедно. Така розовият кварц се превръща в символ на вечна любов и отдаденост, която превъзмогва всяко изпитание.[/ezcol_3fifth] [ezcol_2fifth_end]
[/ezcol_2fifth_end]
[ezcol_2fifth]
[/ezcol_2fifth] [ezcol_3fifth_end] Това е камъкът и на египетската богиня Изида, покровителка на живота, брака и семейството. Според легендите, Изида е използвала розовият кварц като извор на вечна младост, красота и любов. Има също данни, че в китайската и тибетската култура още през 600 г. пр. н. е. този кристал се е ползвал като амулет за обич.
И днес розовият кварц продължава да се използва като талисман за любов. За разлика от граната и рубина (които също са сред най-популярните камъни на любовта – на пламенната и страстната любов), енергията на розовият кварц вдъхновява нежност и отдаденост, търпение и доброта, честност и прошка, обич към себе си, към живота и към света. Това е камък на най-красивите емоции, познати на сърцето – съпричастност, състрадателност, грижа, благодарност и удовлетвореност. Силата му не се ограничава единствено с физическата или романтичната любов, а обхваща много по-широк спектър от емоции и духовни преживявания. Притежава деликатна и хармонизираща енергия, която помага на притежателя му да отвори душата си, за да може истински да преживява света, да дава и да получава обич.
Розовият кварц носи емоционално равновесие, помага на собственика си да преживее мъка или тежък момент, да се пребори с чувство на страх, обида или разочарование. Сплотява семейството и помага за градивна комуникация и взаимно разбиране. Позволява ни да ценим както близките си, така и самите себе си, както и да придобием по-ясно осъзнаване за стойността на живота.
[/ezcol_3fifth_end]
[ezcol_3fifth]Литотерапевтите препоръчват розовия кварц в случай на физическо или психическо претоварване и стрес. Този камък има благотворно влияние и върху сърдечната и кръвоносната система, успокоява сърдечния ритъм, нормализира кръвното налягане. В момент на напрежение допирът му носи увереност и спокойствие. Твърди се, че помага за скоростно заздравяване на рани и заличаване на белези. Полезен е за кожата, ноктите и косата. За дамите това е един от камъните, които нормализират работата на репродуктивната система, помагат за безпроблемна бременност, леко раждане и бързо възстановяване.
Розовият кварц е прекрасен подарък за любим човек. Също така е и традиционен дар за втората и петата годишнина от брака.
Зодиите, най-чувствителни към нежната енергия на този камък са козирог, телец, везни, рак и скорпион.
Понятието „гранат“ обединява група полускъпоценни камъни с различни цветове, но със сходен химически състав и кристална решетка. Основните представители на тази група са пироп, родолит, алмандин, гросулар, хесонит, андрадит, спесартин, уваровит и др. Алмандинът е най-разпространеният и често използваният в бижутерията гранат. Цветовете му могат да варират между оранжево-кафяво и наситено червено, а твърдостта му е по-висока от тази на останалите представители на гранатите. Пиропът, макар по-рядък, също често се използва в ювелирното изкуство и е единственият гранат, който не съществува в други цветове освен в наситено червено. Яркото му оцветяване е особено забележително при по-малките камъни, докато при по-едрите цветът може да изглежда особено тъмен или дори черен. Родолитът е комбинация от пироп и алмандин и за него е характерен розово-лилав отенък. Именно от гръцката дума за „роза“ идва и името му. Хесонитът е разновидност на гросулара, но за разлика от повечето такива гранати, които носят зелен цвят, той е известен с топлия си меден или канелен цвят. Друга разновидност на гросулара е цаворитът – рядък и ценен гранат с наситен светлозелен цвят, кръстен на природния парк Цаво на границата между Танзания и Кения, където за пръв път е намерен.
Въпреки че гранатите могат да бъдат открити в почти всички цветове, името им идва именно от красивия червен цвят, който най-често се асоциира с тези камъни. Корените на английската дума „garnet“ (гранат), използвана през 14 век за тъмен нюанс на червеното, идва от латинското „granatus“ (семе), от където идва и името на нара „pomum granatum“, чиито семена напомнят на кристали гранат.
[/ezcol_3fifth] [ezcol_2fifth_end]
[/ezcol_2fifth_end][ezcol_2fifth]
[/ezcol_2fifth] [ezcol_3fifth_end]
Гранатът е познат на човека от дълбока древност. Има данни, че мъниста от гранат са използвани като украшения още през бронзовата епоха, а накити с този камък, датиращи от преди 3000 г. пр. н. е. са открити на територията на древен Египет, където са били предпочитана скъпоценност на фараони и военни, тъй като това е бил камъкът на Сехмет, богиня на войната, но и на изцелението. Вярвало се е, че кристалът дава сила, предпазва от беди и осъществява връзка с божественото. Древните римляни и гърци са гравирали образите на символи и божества върху талисмани от гранат, а Платон дори e наел римски майстор да пресъздаде собствения му портрет върху красивия камък. Воините са влизали в битка с амулети от гранат като са смятали, че ще ги предпазят от опасност, ще помогнат на раните им да заздравеят и ще ги върнат невредими у дома. В Талмуда пък се споменава, че по време на потопа Ной е осветявал тъмната нощ с помощта на ярко червен камък – твърди се, че става дума именно за гранат, за който се е вярвало, че помага на изгубилия се да открие верния път, както и че носи напътствие от божествени сили. Гранатът също така e и един от дванатдесетте драгоценни камъка, поставени върху нагръдника на първосвещеника Аарон, изработен според указанието, което Господ е дал на Мойсей.
В древна Елада гранатът (както и нарът) е бил също любим символ на влюбените. Както Хадес дава на Персофона нар, когато тя напуска подземното царство, и я призовава да се завърне бързо при него, така се е вярвало, че гранатът укрепва любовта дори и при раздяла и помага на влюбените отново да открият път един към друг.
[/ezcol_3fifth_end]
[ezcol_3fifth]
В днешно време се твърди, че гранатът предпазва и енергизира. Този камък дава сила, мощ и целеустременост. Помага на носещия го да достига целите си, както и да добие по-дълбоко разбиране за себе си и за околните. Вдъхва страст и вдъхновение. Укрепва любовта и подобрява междучовешките отношения.
Смята се, че гранатът помага при депресия, емоционално изтощения и инсомния. Засилва мускулатурата на тялото и подобрява тонуса. Оказва благотворно влияние върху сърдечната, кръвоносната и кожната система. При жените подобрява хормоналния баланс и облекчава предменструалния синдром. Повишава либидото.
Гранатът е прекрасен подарък между влюбени, символизиращ трайна, силна и страстна обич. Традиционен подарък е за 2-рата, 6-тата и 19-тата годишнина от сватбата.
Това е камъкът на месец януари, което го прави идеален талисман за всички, родени през първия месец от годината. Въздействието му е изключително силно и при представителите на зодия Лъв, Козирог, Водолей, Телец и Скорпион.
Принадлежащ към групата на кварцовете, ахатът е вид халцедон, отличаващ се със своите многоцветни рисунъци. В зависимост от шарките и обагрянето си, ахатът е условно разделен на множество подвидове. Името си дължи на гръцкия философ Теофраст, ученик на Платон и Аристотел, който намира камъка до река Ахатес (днес р. Дрило) на о. Сицилия около 400 г. пр. Хр.
[ezcol_3fifth]Ахатът обаче е един от камъните, познати и използвани от човечеството от най-дълбока древност – далеч преди гръцката цивилизация. Религиозни и декоративни артефакти от ахат могат да бъдат датирани още от 20 000 г. пр. Хр. По-късно ахатът е бил любим амулет на вавилонските лечители, които са го поставяли във водата на заболелите от треска. В Персия този камък е бил ценно притежание за моряци и корабни капитани, тъй като се е вярвало, че може да предотврати бури и несполуки по море. Арабите са били убедени, че може да ги спаси от жажда в пустинята, а също и че засилва връзката им с божественото. Древните римляни и гърци пък са го смятали за талисман, даряващ сила и предпазващ от беди – затова на нагръдниците на воините често са откривани елементи от ахат. От византийските владетели чак до Ренесанса, сред аристокрацията ахатът, и особено купите от ахат, се превръща и в колекционерска страст. Още около 100 г. пр. Хр. Митридат, цар на Понт, събира зашеметяваща колекция от близо 3000 купи от ахат. Части от колекциите на знаменити владетели от древността до 19 век все още могат да се видят в музеите по цял свят.
В днешно време се вярва, че ахатът трепти на по-ниски честоти от повечето камъни и минерали и има силно успокояващо, хармонизиращо и стабилизиращо въздействие. Всеки от многобройните видове ахати помага за постигане на физически и душевен баланс, но и всеки вид има свои собствени качества и характеристики.[/ezcol_3fifth] [ezcol_2fifth_end]
[/ezcol_2fifth_end]Ахатът е прекрасен подарък за 14-та годишнина. Той е подходящ за почти всички зодии, въпреки че влиянието му е най-силно при зодия Блинаци, Скорпион, Дева, Везни, Риби и Козирог.
Ето само някои от любимите ни ахати:[ezcol_2fifth]
Това е един от най-ценените видове ахати, добиван в малък периметър от областта Чихуахуа, Мексико. По неговата повърхност природата е изрисувала хиляди сложни форми и орнаментации в безброй нюанси на червено, оранжево, жълто, бяло, сиво и кафяво. Този камък носи радост, щастие и чувство за лекота на душата и съзнанието. Помага за преодоляване на емоционална болка и чувство за загуба. Изостря ума, избистря мисълта и повишава концентрацията, подпомага вземането на сложни решения. Има способността да улеснява общуването и да заздравява междучовешките и семейни отношения.
В литотерапията може да се използва за по-добро усвояване на витамините и минералите от тялото, за стимулиране на функцията на органите и регенерацията на клетките, както и при кожни проблеми.
Този камък е много подходящ амулет за родените под знака на Везни и Скорпион.
Синият дантелен ахат също е една от редките разновидности на камъка. Той притежава изключително успокояваща и нежна енергия, помага на притежателя си да осмисли и приеме чувствата си, както и да се пребори с дълго подтискан страх, огорчение и мъка. Познат като „Камък на дипломацията“, синият дантелен ахат е особено полезен при преговори, създавайки между събеседниците чувство за уважение и доверие. Притежателят му проявява зрялост и уравновесеност, избягва празнодумие, вслушва се и разбира събеседника.
Подходящ талисман за бременните жени и младите майки, синият дантелен ахат въздейства благоприятно върху хормоналния баланс и подпомага лека бременност и раждане. Също така предпазва от следродилна депресия и носи успокоение както на майката, така и на детето. Камъкът има благотворно влияние и при проблеми с щитовидната жлеза, високо кръвно налягане, мигрена и инсомния.
Синият дантелен ахат е особено подходящ за зодия Риби.
Този елегантен камък, най-често в черни, бели и кафяви тонове, освен баланс, носи и изключителна сила и издръжливост. Помага на притежателя си да преминава през трудности и изпитания, провокира решителност, целеустременост и постоянство. Стимулира аналитично мислене, проницателност и мъдрост. Помага за по-добро себеосъзнаване, както и откриване и развиване на собствените таланти.
Черният ивичест ахат заздравява храносмилателния тракт, подсилва функцията на сърцето и оказва благотворно въздействие върху цялостното състояние на костната и мускулната система.
Този камък има особено изразено влияние над представителите на зодия Козирог.
[ezcol_2third]Лунният камък, подобно на лабрадорита и слънчевия камък, е част от групата на фелдшпатите и притежава типичния за тези минерали оптичен ефект (иридизация), при който светлината играе в различни цветове под повърхността на камъка. При популярните бели прозрачни и полупрозрачни лунни камъни този ефект се явява под формата на сини, зелени и розови петна, които се появяват и изчезват в зависимост от ъгъла, под който пада светлината, а при непрозрачните разновидности, които могат да бъдат млечно бели, розови, жълти, кафяви, прасковени и тн., се появява бяло играещо петно. Именно тази разпознаваема адуларисценция позволява сравнително лесно да разграничим естествения лунен камък от синтетичния опалит, който често неправилно бива кръщаван „лунен камък“.
Най-ценните лунни камъни се добиват в Шри Ланка и именно това е и официалният национален камък на страната (макар да дели място по популярност с шриланкийския сапфир). За Индия пък това е свещен камък, символ на триумфа на доброто над злото. Индийска легенда разказва за епична питка между бог Вишну и демоничното божество Бали, в която Вишну надвива опонента си като го разчупва на парчета, а всяко едно се превръща в различен драгоценен камък. Лунният камък е създаден от отблясъка на лунната светлина в очите на Бали в последните мигове на живота му. Според традицията в Индия лунният камък винаги трябва да се полага върху парче жълт плат – също свещен символ.
[/ezcol_2third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]Познат на човечеството от древността, лунният камък е обгърнат от мистика и магия. Не само източните култури, но и римляните и гърците, сравнявайки отблясъците му с лунна светлина, твърдят в легендите си, че се е родил от вкаменени лунни лъчи и го свързват с божества, покровители на луната и нощта. Вероятно затова този камък става и символ на женското начало и енергия, също подвластни на цикличната луна. Жените са пришивали парченца лунен камък в дрехите си, когато са се надявали да заченат дете и са го държали до себе си по време на раждане. Земеделците пък са заравяли лунен камък в нивата си или са го окачвали на дърво за плодородие.
[ezcol_2fifth]
[/ezcol_2fifth] [ezcol_3fifth_end]
Освен това лунният камък е считан за мощен амулет за любов. Поверието гласяло, че ако при пълнолуние влюбеният задържи в устата си парче лунен камък може да прозре дали чувствата му са споделени. На лунния камък е приписвана още способността да сдобрява двойката след свада, както и да носи семейно щастие. Не е чудно, че накити с този минерал са били предпочитан дар през средновековието, когато кавалер се е обяснявал в любов или е искал ръката на дамата на сърцето си.
В днешно време за лунния камък се твърди, че засилва връзката с майката Земя, носи душевен мир и яснота на мисълта. Действието му е подвластно на фазите на луната и е най-силно по време на пълнолуние и новолуние. Има успокояваща и хармонизираща енергия, помага да се осмисли и осъзнае пътят към удовлетворението и щастието. Засилва интуицията. Въпреки че влиянието му над дамите е по-силно, на мъжете този камък помага в приемането и изразяването на дълго потискани чувства.
Смята се, че лунният камък допринася за хормоналния баланс при жените, облекчава предменструалния синдром и заздравява репродуктивната система. Повишава либидото, помага за лесно зачеване, гладко протичане на бременността и безпроблемно раждане. Лунният камък също така има благотворно влияние върху щитовидната жлеза и отделителната система. Препоръчва се още в случай на инсомния.[/ezcol_3fifth_end]
Подбран като подарък, лунният камък символизира дълбока и искрена любов. Това е един от камъните на месец юни и е подходящ талисман за родените под знака на Рак, Стрелец, Близнаци, Везна и Скорпион.
Докато по нашите ширини посрещнахме новата 2016 г. преди близо два месеца и вече почти сме забравили, че имаше заря и играхме дунавско хоро, китайската Нова година настъпи на 8 февруари, а именно днес, на 23.02., завършват традиционните тържества по честването й, тъй като посрещането продължава 15 дни.
Както много от нас вече знаят, тази година от китайския календар е годината на Червената огнена маймуна. В китайската традиция също са познати 12 зодиакални знака, но за разлика от западния зодиак, тези знаци се сменят в цикъл от 12 години. Следователно, подвластни на знака на Маймуната са родените през 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 и 2016 (имайте предвид обаче, че ако сте родени през януари 1980, да речем, тоест преди настъпването на Новата година според китайското летоброене, то Вашият знак е Овцата).
[/ezcol_3quarter_end]Освен на определено животно, различните години са подвластни и на различни елементи – това са петте елемента метал, вода, дърво, огън и земя. Тази комбинация предопределя каква ще е годината (за всички 🙂 ) и каква ще е съдбата на родените през нея. Всъщност е прието да се вярва, че годината на собствената зодия носи най-малко късмет на притежателя от всички останали години в дванадесет годишния цикъл. Затова, за да се противодейства на тази лоша поличба, е прието да се носи талисман в червен цвят, подарен от по-възрастен роднина.
Представителите на знака на Маймуната сe отличават с енергична природа, бърз ум и остър език. Те са магнетични и ексцентрични, лесно печелят симпатиите на околните и са добри лидери. Често обаче могат да бъдат възприети като прикрити и неискрени, както и за прекалени опортюнисти. Вечното им търсене на нещо ново и интересно понякога им пречи да развият талантите си и да напреднат в определена област.
Годината на Огнената маймуна, свързана с този жив и емоционален знак, обещава да е година на промяната, на новото начало, на енергията и волята за живот. Астролозите съветват да не се двоумим да се възползваме от възможностите, които срещнем по пътя си през идните 12 месеца, защото е много вероятно да се увенчаят с успех. Новите начинания са добре дошли, както и новите преживявания. Това е годината, в която трябва да учим, да се развиваме и да пътуваме.
Цветовете, които ще ни носят допълнителен късмет през тази година, както вероятно се досещате, са топлите тонове като различните нюанси на червеното, оранжевото, жълтото, кафявото и златистото. Китайската традиция предвижда също така през годината на Маймуната да се носи светло синьо и бяло за постигане на хармония и баланс.
От древни времена бижуто е предпочитан дар, символизиращ уважение, преклонение, преданост и обич. Красиви накити и скъпоценни камъни са разменяни между могъщи владетели в знак на мир, а бижу, подарено от мъж на дамата на сърцето му е обещание за любов още от античността.
До днес бижутата със своята красота, елегантност и символика, остават любим подарък, подходящ за почти всеки повод и момент. Изборът обаче не винаги е лесен. Затова в тази статия ще се опитаме да ви дадем някои насоки и предложения при избор на бижу за подарък за близка приятелка, любима или друга дама, на която бихте желали да засвидетелствате уважение и топли чувства.
1. Стилът на дамата…и съответно, на бижуто
Съобразете подаръка си с бижутата, които сте забелязали, че получателката носи или пък с нейния гардероб и лайфстайл. Ако става дума за елегантна бизнес дама, която се облича според строг корпоративен дрескод, бихме препоръчали да се спрете на стилни изчистени обеци:
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
Това, че бижутата за офиса трябва да са дискретни и изчистени не означава обаче, че не може да изберете бляскаво бижу, подходящо за вечерно излизане и официален повод. Жените често са склонни да си набавят сами аксесоарите, от които имат нужда в ежедневието, но да се ограничават от закупуване на непрактично бижу, въпреки че им харесва. Подаръкът, от друга страна, не е задължително да е практичен.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
Ако дамата е артистична и свободомислеща натура, не се притеснявайте да й поднесете по-нестандартно и екстравагантно бижу. Изберете й модел-уникат, също като нея.
Ако й е любимо лилавото, можете да се спрете върху аметист, чароит или какоксенит.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
За привърженичките на синия цвят, подберете бижу със сапфир, халцедон или апатит.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
2. Според повода
С едно добре подбрано бижу можете да кажете много повече, от колкото предполагате. Можете да се обясните в любов, да засвидетелствате приятелство или да пожелаете успех.
Пожелайте късмет в кариерата и бизнес начинанията с цитрин, малахит и гранат.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
Отправете пожелание за спокойствие и благоденствие като подберете бижу със соларен кварц, перидот или топаз.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
Ако се спрете на пирит в магнетит, тигрово око или ахат подарявате амулет-пазител.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
За личност, която се занимава с креативни дейности можете да изберете авантюрин, лабрадорит или оникс, за да пожелаете вдъхновение.
[ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third]
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]
3. Според нейната зодия
Ако дамата се интересува от мистика и астрология, вероятно ще се зарадва на бижу, съобразено с нейната зодия. Дори и по-скептичните представителки на нежния пол от време на време хвърлят по едно око на хороскопа си, дори и само за забавление. Такова бижу носи много лично послание и символика.
Въпреки че за всяка зодия има много на брой подходящи полускъпоценни камъни, ние ще ви дадем по едно предложение.